opencpn - en to fr_FR translation catalogue (369 entries)

en:  Close
fr_FR: Fermer

en:  and
fr_FR:  et

en:  currents.
fr_FR: Courants

en:  line
fr_FR:  ligne

en:  switch to
fr_FR:  échangé avec

en:  to
fr_FR:    à   :

en: &About
fr_FR: Au sujet de

en: &Batch
fr_FR: Traitement par lots

en: &Close
fr_FR: &Fermer

en: &Compute
fr_FR: Compiler

en: &Configuration
fr_FR: Configuration

en: &Delete
fr_FR: &Supprimer

en: &Edit
fr_FR: &Editer

en: &Export
fr_FR: Exporter

en: &File
fr_FR: &Fichier

en: &Filter
fr_FR: Filtrer

en: &GoTo
fr_FR: Aller

en: &Help
fr_FR: Aide

en: &Information
fr_FR: Information

en: &Manual
fr_FR: Manuel

en: &New
fr_FR: &Nouveau

en: &New Position
fr_FR: &Nouvelle Position

en: &Open
fr_FR: &Ouvrir

en: &Plot
fr_FR: Etude des variables

en: &Position
fr_FR: Position

en: &Report
fr_FR: Rapport

en: &Reset All
fr_FR: Remettre tout à zéro

en: &Save
fr_FR: &Sauver

en: &Settings
fr_FR: Paramètres

en: &Stop
fr_FR: Arrêter

en: &Update Boat Position
fr_FR: &Position du bateau

en: &View
fr_FR: Voir

en: (0 to disable)
fr_FR: (0 pour désactiver)

en: <dt>Fastest configuration
fr_FR: <dt>Configuration la plus rapide

en: About Author
fr_FR: Au sujet de l'auteur

en: About Weather Routing
fr_FR: Au sujet de Weather routing

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Additional
fr_FR: Frictionnel

en: All routes are safe from cyclones.
fr_FR: Toutes les routes évitent les cyclones.

en: Alternate Routes Thickness
fr_FR: Epaisseur de route alternative

en: Alternates for all IsoChrons
fr_FR: Alternative pour toutes les isochrones

en: Anchoring
fr_FR: En mouillant

en: Apparent Wind
fr_FR: Vent apparent

en: Apparent Wind Dir / Apparent Wind Speed
fr_FR: Dir vent apparent/Vitesse vent apparent

en: Apparent Wind Dir / True Wind Speed
fr_FR: Dir vent apparent/Vitesse vent vrai

en: Apparent Wind Direction
fr_FR: Direction apparente du vent

en: Apparent Wind Velocity
fr_FR: Vitesse apparente du vent

en: Arriving
fr_FR: Arrivée :

en: Auto Connect
fr_FR: Connecter automatiquement

en: Average
fr_FR: Vent moyen

en: Average Ground Speed
fr_FR: Vitesse moyenne fond

en: Average Swell
fr_FR: Houle moyenne

en: Average Water Speed
fr_FR: Vitesse moyenne sur l'eau

en: Average Wind
fr_FR: Vent moyen

en: Avg Current
fr_FR: Courant moyen

en: Avg Speed
fr_FR: Vitesse moyenne

en: Avg Speed Ground
fr_FR: Vitesse moyenne

en: Avg Swell
fr_FR: Houle moy

en: Avg Wind
fr_FR: Vent moyen

en: Avoid crossing cyclone tracks
fr_FR: Évitez de croiser les trajectoires des cyclones

en: Based on general formula
    Speed = 2.62 + 0.066*SA/D ratio + 0.51*LWL feet
fr_FR: Basé sur la formule générale
    Vitesse = 2.62 + 0.066*Surface de voile/déplacement + 0.51*(Longueur de flottaison)

en: Batch configuration
fr_FR: Configuration du traitement par lots

en: Batch mode generates multiple configurations based on the selected configuration.
fr_FR: Le mode par lot génère de multiples routes, selon la configuration choisie.

en: Beam
fr_FR: Maitre bau

en: Best Course Down Wind Port Tack
fr_FR: Meilleur fil, cap vers le bas, babord amure

en: Best Course Down Wind Starboard Tack
fr_FR: Meilleur fil, COG vers le bas, tribord amure

en: Best Course Up Wind Port Tack
fr_FR: Meilleur fil, COG vers le haut, babord amure

en: Best Course Up Wind Starboard Tack
fr_FR: Meilleur fil, COG vers le haut, tribord amure

en: Best Times (mostly downwind)
fr_FR: Meilleur durée (la plupart du temps sous le vent)

en: Boat
fr_FR: Bateau

en: Boat Configuration
fr_FR: Caractéristiques du bateau

en: Boat Course Ground
fr_FR: Cap fond du bateau

en: Boat Course Water
fr_FR: Cap par rapport à l'eau du bateau

en: Boat Velocity Ground
fr_FR: Vitesse fond du bateau

en: Boat Velocity Water
fr_FR: Vitesse eau du bateau

en: Boat file does not exist, edit default settings.
fr_FR: Le fichier du bateau n'existe pas. Utilisation des réglages par défaut.

en: Boat polar failed
fr_FR: Echec de la polaire du bateau

en: BoatFileName
fr_FR: Nom du fichier du bateau

en: Boats
fr_FR: Bateaux

en: By
fr_FR: Par

en: Calculating Cyclone Crossings
fr_FR: Calcul des points de passage du cyclone

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cannot edit switch plan since there is no other plan to switch to.
fr_FR: Impossible d'éditer l'échange de plan parce qu'il n'y a pas d'autre plan pour effectuer l'échange.

en: Cannot have min and max wave height
fr_FR: Impossible d'avoir les hauteurs minimale et maximale des vagues

en: Cannot have min and max wind direction
fr_FR: Impossible d'avoir les directions minimale et maximale du vent

en: Cannot have min and max wind speed
fr_FR: Impossible d'avoir les vitesses minimum et le maximum du vent

en: Cannot make a rule if neither daytime nor nighttime is specified.
fr_FR: Impossible de construire une règle si ni la période de jour, ni celle de nuit ne sont spécifiées.

en: Capsize Risk
fr_FR: Risque de chavirage

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Climatology
fr_FR: Climatologie

en: Climatology data unavailable.
fr_FR: Aucune donnée disponible pour Climatologie.

en: Climatology plugin out of date, it must be upgraded or resulting routings may be incorrect.
fr_FR: Le complément Climatologie est périmé. Il faut le recharger ou bien la route résultante sera incorrecte.

en: Climatology plugin version not supported, no climatology data.
fr_FR: Version non supportée du complément Climatologie. Aucune donnée disponible.

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Comfort Factor
fr_FR: Facteur de confort

en: Common
fr_FR: Commune

en: Complete
fr_FR: Achevée

en: Computation
fr_FR: En cours de calcul

en: Compute &All
fr_FR: Compiler tout

en: Compute optimal routes based on weather and constraints.
fr_FR: Calculer la route optimale basée sur la météo et les contraintes.

en: Computed From IMS Formula
fr_FR: Compilé selon IMS Formula

en: Computed From Sailboat Transform
fr_FR: Compilé selon Sailboat Transform

en: Computing...
fr_FR: Calcul en cours

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: Constraints
fr_FR: Contraintes

en: Coordinates
fr_FR: Coordonnées

en: Courses (relative to true wind)
fr_FR: COG (par rapport au vent réel)

en: Cruiser
fr_FR: Croisière

en: Cruiser/Racer
fr_FR: Croisière/Régate

en: Cumulative - Calms
fr_FR: Calmes - cumulatifs

en: Cumulative Map
fr_FR: Carte cumulative

en: Current Configuration
fr_FR: Caractéristiques de la (des) route(s) obtenue(s)

en: Current Direction
fr_FR: Direction du courant

en: Current Route
fr_FR: Route actuelle

en: Current Time
fr_FR: Heure actuelle

en: Current Velocity
fr_FR: Vitesse du courant

en: Currents
fr_FR: Courants

en: Currents Only
fr_FR: Seulement les courants

en: Cursor Route
fr_FR: Couleur du curseur de la route

en: Cursor Route -- optimal route closest to the cursor
    Destination Route -- optimal route to the desired destination
    Route Thickness -- thickness to draw Cursor and Destination Routes
    Iso Chron Thickness -- thickness for isochrons on map
    Alternate Routes Thickness -- thickness for alternate routes
    Note: All thicknesses can be set to 0 to disable their display
    Alternates for all Isochrons -- display all alternate routes not only the ones which reach the last isochron
    Squares At Sail Changes -- render squares along Routes whenever a sail change is made
    Filter Routes by Climatology -- This currently does nothing, but I intended to make weather route maps which derive data from grib and climatology clearly render which data was used where 
    
    Number of Concurrent Threads -- if there are multiple configurations, they can be computed in separate threads which allows a speedup if there are multiple processors
fr_FR: Route du curseur-- Itinéraire optimal le plus proche par le curseur
    
    Destination Route -- Route optimale pour la destination souhaitée
    
    Route Thickness -- Epaisseur du trait tracé par le curseur et les routes à destination
    
    Epaisseur des isochrones -- Epaisseur pour les isochrones sur la zone de carte
    
    Route à destination -- Itinéraire optimal pour la destination
    
    Epaisseur des routes alternatives -- Epaisseur des autres routes
    
    Epaisseur de la route désirée -- Epaisseur du curseur dessiné et épaisseur des routes à destination
    
    Nota bene : Toutes les épaisseurs peuvent être mises à zéro ce qui désactive leur tracé.
    
    Alternatives pour toutes les isochrones -- Afficher toutes les routes alternatives et pas seulement celles qui atteignent la dernières isochrone.
    
    Placer une marque à chaque changement de voile -- Permet de créer une marque, carrée, sur la carte marine, à chaque changement de voile
    
    Routes filtrées par "Climatology" -- Actuellement, ceci est inopérant. Mais il envisagé de faire des cartes météorologiques pour les routes en indiquant quelles données, grib et climatology, ont été utilisées et en quels points.
    
    
    Nombre de fils simultanés -- S'il y a plusieurs configurations, ils peuvent être calculées dans des fils séparés. Ce qui permet une accélération, s'il y a plusieurs processeurs.

en: Cursor Route Color
fr_FR: Couleur du curseur de la route

en: Daily
fr_FR: Quotidien

en: Data Source
fr_FR: Source des données

en: Day Time
fr_FR: Période diurne

en: Degrees
fr_FR: Degrés

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete &All
fr_FR: Supprimer &Tout

en: Delete All
fr_FR: Supprimer Tout

en: Destination Route Color
fr_FR: Couleur de la destination de la route

en: Destination not yet reached.
fr_FR: Destination pas encore atteinte

en: Detect Land
fr_FR: Détecter la terre

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disconnect All
fr_FR: Déconnecter tout

en: Displacement
fr_FR: Déplacement

en: Displacement Length Ratio
fr_FR: Ratio déplacement / longueur

en: Display
fr_FR: Afficher

en: Distance sailed:
fr_FR: Distance parcourue :

en: Done
fr_FR: Fait

en: Drag
fr_FR: Glisser

en: Drag Computation
fr_FR: Faire glisser les résultats

en: Duration
fr_FR: Durée

en: E&xport
fr_FR: Exporter

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Empty Route, nothing to export
fr_FR: Route vide, rien à exporter

en: End
fr_FR: Arrivée

en: End Time
fr_FR: Durée d'éxecution

en: Enter Latitude
fr_FR: Entrer la latitude

en: Enter Longitude
fr_FR: Entrer la longitude

en: Enter Name
fr_FR: Entrer le nom

en: Eta
fr_FR: ETA

en: Export All
fr_FR: Exporter tout

en: Failed
fr_FR: Echec

en: Failed saving boat polar to file
fr_FR: Echec de la sauvegarde de la polaire dans un fichier

en: Failed saving file:
fr_FR: Impossible de sauver le fichier :

en: Failed to find plan name to switch to in list
fr_FR: Impossible de trouver le plan, ayant ce nom dans la liste, pour l'échanger.

en: Failed to load file.
fr_FR: Impossible de charger le fichier.

en: Failed to load file:
fr_FR: Impossible de charger le fichier.

en: Failed to open.
fr_FR: Echec d'ouverture.

en: Failed to read.
fr_FR: Echec en lecture.

en: Failed to save xml file:
fr_FR: Impossible de sauvegarder le fichier xml :

en: Failed to start configuration:
fr_FR: Echec pour démarrer la configuration :

en: File contains duplicate position name, discaring
fr_FR: Le fichier comporte des noms de position dupliqués. Abandon

en: FileName
fr_FR: Nom du fichier

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Filter Routes
fr_FR: Filtrer les routes

en: For
fr_FR: Pour

en: Frictional
fr_FR: Frictionnel

en: From
fr_FR: Depuis

en: From File
fr_FR: Depuis le fichier

en: Generate
fr_FR: Générer

en: Grib Time
fr_FR: Heure du grib

en: Grib plugin version not supported.
fr_FR: Version non supportée du complément Grib.

en: Heavy Cruiser
fr_FR: Croiseur lourd

en: High
fr_FR: Haut

en: High Peformance
fr_FR: Haute performance

en: Hour
fr_FR: Heure

en: Hour(s)
fr_FR: Heure(s)

en: Hull Speed
fr_FR: Vitesse de la coque

en: Hull Type
fr_FR: Type de coque

en: Initial Plan
fr_FR: Plan initial

en: Integrator
fr_FR: Intégrateur

en: InvRoutes
fr_FR: Route(s) inversée(s)

en: Invalid Date Time.
fr_FR: Date et heure invalides.

en: Invalid Start/End
fr_FR: Départ et fin invalide

en: Invalid constrains.
fr_FR: Contraintes invalides.

en: Invalid settings, nothing will be done.
fr_FR: Paramètres invalides, rien ne peut être fait.

en: Invalid xml file
fr_FR: Fichier xml invalide

en: Invalid xml file (no OCPWeatherRoutingBoat node):
fr_FR: Echec de lecture du fichier xml (pas de noeud OCPWeatherroutingboat )

en: Inverted Regions
fr_FR: Régions contournées

en: Iso Chron Thickness
fr_FR: Epaisseur des isochrones

en: Iso Chrons
fr_FR: Isochrones

en: Knots
fr_FR: Noeuds

en: Last Valid if Data Deficient
fr_FR: Dernier valide si les données sont insuffisantes

en: Leaving
fr_FR: Départ :

en: Len Water Line (lwl)
fr_FR: Longueur de la ligne de flottaison (LLF)

en: Length Over All (loa)
fr_FR: Longueur de flottaison (LHT)

en: Load
fr_FR: Charger

en: Low
fr_FR: Bas

en: Max Course Angle
fr_FR: Angle maximum du COG

en: Max Current
fr_FR: Courant maxi

en: Max Diverted Course
fr_FR: COG dévié au maximum

en: Max Latitude +-
fr_FR: Latitude maximale +-

en: Max Pointing Angle Apparent WInd
fr_FR: Max Point Angle

en: Max Search Angle
fr_FR: Max Point Angle

en: Max Speed
fr_FR: Houle maximale

en: Max Speed Ground
fr_FR: Vitesse maxi fond

en: Max Swell
fr_FR: Houle maxi

en: Max Wind
fr_FR: Vent maximum

en: Meters
fr_FR: Mètres

en: Mono
fr_FR: Monocoque

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Months
fr_FR: Mois

en: Most Likely
fr_FR: Le plus probable

en: Name
fr_FR: Nom

en: Nautical Miles
fr_FR: Miles nautiques

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Plan
fr_FR: Nouveau plan

en: New Position
fr_FR: Nouvelle position

en: Newton's Method
fr_FR: Méthode de Newton

en: Night Time
fr_FR: Période nocturne

en: No Configuration selected.
fr_FR: Aucune configuration sélectionnée.

en: No Data
fr_FR: Pas de donnée

en: No Route
fr_FR: Routes

en: No Weather Route selected
fr_FR: Pas de météo-route sélectionnée

en: No routes found to be safe from cyclones.
fr_FR: Aucune route trouvée évitant les cyclones.

en: No routes to report yet.
fr_FR: Aucune route à signaler actuellement.

en: Not Computed
fr_FR: Non compilé

en: Number of Concurrent threads
fr_FR: Nombre de fils concurents

en: Number of tacks
fr_FR: Nombre de fils concurents

en: Once
fr_FR: Une fois

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: OpenCPN Weather Routing Plugin
fr_FR: Complément Weather  Routing pour OpenCPN

en: Optimize Tacking
fr_FR: Optimiser le virement de bord

en: Overall
fr_FR: global

en: Plot
fr_FR: Tracé

en: Plot Type
fr_FR: Type de tracé

en: Polar
fr_FR: Polaire

en: Polar Computation IMF Settings
fr_FR: Paramètres de calcul IMF

en: Polar File Settings
fr_FR: Réglages du fichier de polaire

en: Port Starboard
fr_FR: Babord/Tribord

en: Port/Starboard
fr_FR: Babord/Tribord

en: Proa
fr_FR: Prao

en: Racer
fr_FR: Régate

en: Recompute
fr_FR: Recalculer

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Reset
fr_FR: Remettre à zéro

en: Reset All
fr_FR: Remettre tout à zéro

en: Rough
fr_FR: Agitée

en: Route Thickness
fr_FR: Epaisseur de la route

en: Route from
fr_FR: Route depuis :

en: Run Time
fr_FR: Durée d'éxecution

en: Runge Kutta (slow)
fr_FR: Runge Kutta (lent)

en: Running
fr_FR: Exécution en cours

en: S&tatistics
fr_FR: Statistiques

en: Sail Area
fr_FR: Surface de voile

en: Sail Area Displacement Ratio
fr_FR: Ration entre surface de voile et déplacement

en: Sail Plans
fr_FR: Plans de route

en: Save As
fr_FR: Sauver comme

en: Save As CSV
fr_FR: Sauver comme

en: Save and Close
fr_FR: Sauver & Fermer

en: Scale
fr_FR: Echelle

en: Select Boat
fr_FR: Sélectionner un bateau

en: Select Configuration
fr_FR: Sélectionner la configuration

en: Select Polar
fr_FR: Sélectionner la polaire

en: Select Polar File
fr_FR: Sélectionner un fichier de polaire

en: Select a file
fr_FR: Sélectionner un fichier

en: Sig Wave Height
fr_FR: Signal de hauteur de vague

en: Skip Positions
fr_FR: Sauts de positions

en: Smooth
fr_FR: Peu agitée

en: Spaced
fr_FR: Espacé

en: Speed
fr_FR: Vitesse

en: Squares at Sail Changes
fr_FR: Placer une marque carrée sur la carte à chaque changement de voile(s)

en: Start
fr_FR: Départ

en: Start Time
fr_FR: Heure de départ

en: Start times for cyclone safe routes:
fr_FR: Date de départ pour les routes évitant les cyclones :

en: Starting
fr_FR: Démarrage

en: State
fr_FR: Statut

en: Stopped
fr_FR: Arrêté

en: Submarine
fr_FR: Sousmarin

en: Switch Plan
fr_FR: Echanger le plan

en: Switch Plan Rules
fr_FR: Règles d'échange de plan

en: Switch Sail Plan Configuration
fr_FR: Echanger la configuration du plan de route

en: Tacking Time
fr_FR: Horaire du virement de bord

en: Tacks
fr_FR: Virements

en: The weather routing plugin for opencpn is intended to aid in planning sailing routes based on computerized weather data and boat sailing ability.
    
    This also means to educate users about weather trends, to "discover" new cruising routes, and to avoid adverse conditions.
    
    License: GPLv3+
    
    Source Code:
    https://github.com/seandepagnier/weather_routing_pi
    
    Author:
    Sean D'Epagnier
    
    Many thanks to all of the translators and testers.
fr_FR: Le complément Weather Routing pour OpenCPN a pour objectif d'aider à la planification de routes pour les voiliers à partir des données de la météorologie et des caractéristiques du bateau.
    
    Il peut aussi servir à former les utilisateurs à utiliser les tendances météorologiques, à découvrir de nouveaux itinéraires de croisière, pour éviter des conditions défavorables.
    
    License: GPLv3+
    
    Code source :
    https://github.com/seandepagnier/weather_routing_pi
    
    Auteur :
    Sean D'Epagnier
    
    Grands remerciements aux traducteurs et aux testeurs.

en: Then Switch to
fr_FR: Ensuite échanger avec

en: This name already exists, replace?
fr_FR: Ce nom existe déjà. Voulez vous le remplacer ?

en: Time
fr_FR: Heure

en: Time Step
fr_FR: Période entre isochrones

en: To
fr_FR: vers

en: Too few tokens.
fr_FR: Beaucoup trop peu d'informations.

en: Too many tokens.
fr_FR: Beaucoup trop d'informations.

en: Too many wind speeds.
fr_FR: Trop de vitesses du vent.

en: True
fr_FR: Vrai

en: True Wind
fr_FR: Vent vrai

en: True Wind Dir / Apparent Wind Speed
fr_FR: Dir vent vrai/Vitesse vent apparent

en: True Wind Dir / True Wind Speed
fr_FR: Dir vent vrai/Vitesse du vent vrai

en: Ultra Light
fr_FR: Ultra léger

en: Unrecognized format.
fr_FR: Format non reconnu.

en: Unrecognized xml node
fr_FR: Node xml non reconnu

en: Upwind
fr_FR: Au vent

en: Upwind Percentage
fr_FR: Pourcentage au vent

en: Waiting...
fr_FR: Veuillez attendre ...

en: Wake
fr_FR: Réveiller

en: Warning: less than 4 different degree steps specified
fr_FR: Alerte : moins de 4 degrés d'écart spécifiés

en: Wave Height <
fr_FR: Hauteur de vague <

en: Wave Height <
fr_FR: Hauteur de vague <

en: Wave Height >
fr_FR: Hauteur de vague >

en: Wave Height >
fr_FR: Hauteur de vague >

en: Weather Route
fr_FR: Météo-route

en: Weather Route Plot
fr_FR: Etude relative aux variables de la météo-route

en: Weather Route Point
fr_FR: Caractéristiques de la météo-route obtenue

en: Weather Route Position
fr_FR: Position de routage

en: Weather Route Report
fr_FR: Rapport sur la météo-route

en: Weather Routing
fr_FR: Météo-Routage

en: Weather Routing Configuration
fr_FR: Configuration de météo-routage

en: Weather Routing Configuration Batch
fr_FR: Configuration du traitement par lots de Météo-Routage

en: Weather Routing Report
fr_FR: Rapport de météo-routage

en: Weather Routing Reports gives an overview of a given route based on multiple configurations.
    
    For example using the configuration batch dialog, it is possible to easily generate multiple otherwise identical configurations which have different starting times. Once all of these configurations are computed, they become available to the report generator. An overview can be given of the best times, expected speed, and weather conditions. If climatology is available, cyclone risk and additional weather conditions may be described.
fr_FR: Météo-Routage  détermine des solutions intéressantes pour aller d'un point à un autre, en tenant compte de nombreux paramètres.
    
    
    A l'aide de traitement par lots, gérables dans la boîte de dialogue , il est facilement possible de générer plusieurs solutions mais avec des horaires de départ différents.
    Une fois toutes ces solutions calculées, elles sont disponibles dans le générateur de rapports. 
    La meilleure solution peut être affichée pour la plus faible durée, la plus grande vitesse, et les meilleures conditions météorologiques. 
    Si le complément "Climatology" est disponible, les risques de cyclone et la prise en compte de données météorologiques supplémentaires peuvent être exploités.

en: Weather Routing Settings
fr_FR: Paramètres de Méteo-Routage

en: Weather Routing Statistics
fr_FR: Statistiques de compilation

en: Weather Routing features include:
      optimal routing subject to various constraints based on weather data
      automatic boat polar computation
fr_FR: Complément Weather Routing pour OpenCPN
    
    Il fournit des prévisions de routage incluant :
     routage automatique en fonction de différentes contraintes.
              Vitesse optimale basée sur le vent et les courants
              Calcul de la vitesse du bateau

en: WeatherRouting
fr_FR: Meteo-Routage

en: Weather_Routing
fr_FR: Meteo-Routage

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Wind Course
fr_FR: Cap du vent (M)

en: Wind Course Ground
fr_FR: Cap fond du vent

en: Wind Degree Step
fr_FR: Pas en degré de la direction du vent

en: Wind Direction
fr_FR: Direction du vent

en: Wind Direction <
fr_FR: Direction du vent <

en: Wind Direction <
fr_FR: Direction du vent <

en: Wind Direction >
fr_FR: Direction du vent >

en: Wind Direction >
fr_FR: Direction du vent >

en: Wind Direction Ground
fr_FR: Direction fond du vent

en: Wind Kts
fr_FR: Vent Kts

en: Wind Speed
fr_FR: Vitesse du vent

en: Wind Speed <
fr_FR: Vitesse du vent <

en: Wind Speed <
fr_FR: Vitesse du vent <

en: Wind Speed >
fr_FR: Vitesse du vent >

en: Wind Speed >
fr_FR: Vitesse du vent >

en: Wind Speed Step
fr_FR: Pas de la vitesse du vent

en: Wind Velocity
fr_FR: Vitesse du vent

en: Wind Velocity Ground
fr_FR: Vitesse fond du vent

en: Wind direction out of order.
fr_FR: Direction du vent hors du bon sens.

en: Wind direction out of range.
fr_FR: Direction du vent hors des normes.

en: Wind vs Current
fr_FR: Vent vs Courant

en: Wing and Wing Running
fr_FR: Aile et aile de compétition

en: Within
fr_FR: Dans

en: Zero Time Step is invalid
fr_FR: La période, entre deux isochrones, ne doit pas être égale à zéro

en: Zero time span forbidden, aborting.
fr_FR: L'intervalle de temps zéro heure est invalide, abandon.

en: all months
fr_FR: tous les mois

en: and
fr_FR:  et

en: any
fr_FR: tout

en: avg speed
fr_FR: vitesse moy

en: day(s)
fr_FR: jour(s)

en: degrees
fr_FR: degrés

en: error, thread already created
fr_FR: erreur, fil déjà créé

en: ft
fr_FR: pieds

en: hour(s)
fr_FR: Heure(s)

en: knots
fr_FR: Noeuds

en: longer than great circle route
fr_FR: Itinéraire plus long que la route orthodromique

en: meters
fr_FR: Mètres

en: none
fr_FR: aucun

en: speed change due to
fr_FR: Changement de vitesse du à

en: to
fr_FR: à

en: tons
fr_FR: tonnes

en: unfavorable
fr_FR: non favorable

en: within
fr_FR: Dans
